• Trochu jsem poškrábal
    nábytek.
    Vyhodili mě na ulici.
    Čtěte níže

Nepříjemnosti spojené s držením kočky

Péče o domácího mazlíčka je radost, ale také starost. Pokud se rozhodnete pro malé kotě, počítejte s tím, že zpočátku to bude náročné. Kotě je jako malé dítě, nic neumí, vše ho zajímá a záleží jen na vás, jak jej vychováte. Kočky z útulku již nějaké návyky mají, ale často jsou velmi ovlivněné traumatem, které je postihlo u předchozích majitelů a navíc v útulku není na nějakou výchovu mnoho prostoru. Rádi bychom vás upozornili na určitá úskalí, se kterými je třeba počítat, když si pořídíte jakékoliv zvíře. My se tedy zaměříme konkrétně na kočku. Není se však třeba obávat, štěstí přeje připraveným a s vaší péčí a láskou to půjde mnohem snáz.

Nechcete mít poškrábaný nábytek? Pořiďte škrabadlo

Kočky si rády „brousí“ drápky. Jestliže nechcete mí škrábance po celém bytě, kupte jednoduše škrabadlo nebo jej vyrobte. Hlavním důvodem, proč kočky škrábou, je broušení drápků. Tato potřeba je pro ně natolik silná, že jsou schopné vám ničit nábytek i cokoliv jiného, jen aby uspokojily svůj „pud“. Proto jim pořiďte dostatečné vyžití, kromě škrabadla to může být také šplhadlo, prolézačky a samozřejmě oblíbené kočičí hračky. Kdo si hraje, nezlobí. Není nic horšího než nudící se kočka. Vyvarujte se nemilého překvapení po návratu z práce.

Pozor na alergie

Patrně největší problém může nastat v případě, že se u někoho z rodiny objeví alergie na srst. Bohužel tato forma alergie není vůbec výjimečná a může propuknout prakticky kdykoliv, zejména pak u malých dětí. V takovém případě vám nezbude nic jiného, než se svého mazlíčka vzdát. Zdraví je vždy přednější. Abyste rozvoj alergie minimalizovali, dbejte na čistotu. Kočky línají, některé více jiné méně, přesto je vhodné pravidelně luxovat a také jim vymezit jen určitý prostor v bytě. Kočka nepatří do postele ani na gauč, kde si hrají malé děti.

Kočka a děti, případně pes

Určité nepříjemnosti se mohou vyskytnout v případě, že si pořídíte kočku do domácnosti, kde je pes, nebo naopak psa ke kočce. Velké opatrnosti je třeba, jestliže máte malé dítě (batole), pro kterého kočka představuje úžasnou živou hračku. Některé kočky na sobě nechají „dříví štípat“, ale jiné chtějí mít svůj klid. Často se tak může stát, že se kočka po dítěti ožene a škrábne jej. Nikdy tedy nenechávejte malé dítě s kočkou bez dozoru. Je dobré opět kočce vymezit prostor, aby nebyla ve stejné místnosti, kde tráví většinu času malé dítě. Kromě fyzického kontaktu máme na mysli také nepořádek, kočičí chlupy a jiné.

Údržba kočičího záchodku

Máte-li doma kočku, kterou nechcete pravidelně venčit, je nezbytné pořídit jí kočičí záchod a pravidelně jej udržovat. Kočičí záchod nepředstavuje velký problém, jde dokonce o velmi hygienickou záležitost. Je však potřeba jej udržovat a pravidelně čistit. Navíc by se k němu neměly dostat malé děti z hygienických důvodů. Důležité je tedy dennodenní čištění, abyste eliminovali nepříjemný zápach.


Ostatní čtou

Jak zaplatit u veterináře a nezruinovat rodinný rozpočet?

Několik informací o platbách u veterináře a tip jak si naspořit na nečekané výdaje.

Nejste často doma a chcete kočku? Dobře to zvažte!

Mnozí mají za to, že kočka si vystačí sama a člověka v podstatě nepotřebuje. Omyl!

Víte kolik vás bude stát kočka za měsíc?

Ačkoliv se budoucí majitelé často domnívají, že kočka nestojí mnoho, tak je dobré si ujasnit jaké výdaje vás čekají.