• Spočítejte si dobře
    než mě koupíte.
    Nechci skončit v útulku nebo nebo na ulici.
    Čtěte níže

Náklady a potřeby spojené s chovem psů

Rozhodli jste se pořídit si psího miláčka a přemýšlíte nad tím, kolik vás to bude stát? Je třeba si uvědomit, že takový pejsek něco stojí a také má své potřeby. Každý bychom si před koupí psa měli položit otázku, proč si vlastně psa pořizujeme. Je to proto, že se o něho skutečně chceme starat a pořídit si nového člena do domácnosti, nebo si to přejí naše děti či manželka? Na koupi domácího mazlíčka by se měla shodnout celá rodina, tedy všichni členové domácnosti. Nepořizujte si psa jako módní doplněk nebo jen proto, že ho má ve vaší ulici každý. Vaše přání by mělo plynout především z citové potřeby.

Kolik může stát pes?

Výdaje za psího mazlíčka se mohou v průběhu jeho života vyšplhat až na několik desítek tisíc korun. S tím je potřeba počítat i v případě, že si osvojíte pejska z útulku. Kromě pořizovací ceny, která je samozřejmě různá, následují výdaje za očkování, výbavu, krmivo, hračky a další. Mezi další náklady patří lékařská péče nebo výcvik psa. Rozhodnete-li se pro papírového psa s rodokmenem, připravte si sumu deset tisíc a více, opět v závislosti na rase. Za takové čistokrevné štěňátko si připlatíte. Jestliže chcete ušetřit, osvojte si křížence z útulku, který bude šťastný za nový domov. Je jen na vás, zda dáte přednost čistokrevnému plemenu, nebo zvolíte křížence.

Základní výbava pro psa

Váš psí miláček bude potřebovat výbavičku, podobně jako miminko, i když v tomto případě se náklady nevyšplhají tak vysoko. Pejsek bude potřebovat pelíšek, vodítko, obojek, náhubek, misky na krmivo a vodu, kartáč na česání srsti, chybět by neměl ani přepravní box, který využijete v případě, že budete cestovat. Zejména štěňata, ale i starší psi si chtějí hrát – jak se říká, kdo si hraje, nezlobí. Abyste předešli tomu, že vám štěně bude okusovat boty, pořiďte mu hračky. Ve výbavě by neměly chybět speciální přípravky vhodné ke koupání. V průměru je třeba počítat s tím, že základní výbava bude stát přibližně 4 000 korun.

Očkování a odčervení pejska

Štěně musíte nechat podle zákona naočkovat proti psince, parvoviróze, infekční hepatitidě, koronaviróze, leptospiróze, vzteklině a také proti virózám dýchacích cest. První vakcínu by mělo dostat ve věku šesti týdnů, toto první očkování obvykle zajistí chovatel, od kterého štěně koupíte. Poté jej musíte nechat třikrát přeočkovat v časovém rozmezí 14 dní. Výdaje se jen u základní vakcinace mohou vyšplhat až na 2 tisíce korun, v průběhu roku pak za očkování psa zaplatíte 500 až 1000 korun.

Nešetřete na krmivu

Pokud se rozhodnete ušetřit na psím žrádle, pak si tento krok dobře rozmyslete. Na krmivu se rozhodně nevyplatí šetřit. Nekvalitní krmivo se projeví na zdraví vašeho psího miláčka a ušetřené peníze pak dáte za zdravotní péči, kterou bude potřebovat. Nemusíte nutně kupovat to nejdražší, ale vždy se dobře informujte o kvalitě krmiva, můžete se také poradit s chovatelem, od kterého si psa pořizujete.

Náš tip: Svého pejska si můžete také pojistit. Pokud by onemocněl, náklady na léčbu budou hrazeny z tohoto pojištění. Protože léčba za pejska se může vyšplhat až na několik desítek tisíc korun, toto pojištění se rozhodně vyplatí a přijde vás přibližně na 600 Kč za rok.


Ostatní čtou

Jak zaplatit u veterináře a nezruinovat rodinný rozpočet?

Několik informací o platbách u veterináře a tip jak si naspořit na nečekané výdaje.

Nejste často doma a chcete kočku? Dobře to zvažte!

Mnozí mají za to, že kočka si vystačí sama a člověka v podstatě nepotřebuje. Omyl!

Víte kolik vás bude stát kočka za měsíc?

Ačkoliv se budoucí majitelé často domnívají, že kočka nestojí mnoho, tak je dobré si ujasnit jaké výdaje vás čekají.