Časová náročnost chovu psů

Chcete si pořídit pejska? Pokud ano, je třeba zvážit několik důležitých aspektů, mezi které patří také časová náročnost, jež je spojena s chovem psa. Samozřejmě záleží na plemenu, protože někteří psi potřebují denně chodit na dlouhé procházky, jiným stačí jen krátké venčení. Ať už zvolíte jakékoliv plemeno, počítejte s tím, že si budete muset každý den najít na svého čtyřnohého miláčka čas. Zejména pak v případě, že s vámi pejsek žije v bytě. Zkusme si nastínit, kolik vašeho času pejsek přibližně potřebuje.

Pes vyžaduje hodně pozornosti

Obecně lze říci, že pes vyžaduje ze všech domácích mazlíčků nejvíce pozornosti a péče. Na druhou stranu vám to dokáže na 100 % vrátit a stane se plnohodnotným členem vaší domácnosti. Pokud si chcete pejska pořídit, musíte na něho mít čas. Jestliže trávíte v práci deset hodin denně a doma nikdo během té doby není, rozhodně si psa nepořizujte. V takovém případě dejte přednost například rybičkám, případně morčeti či křečkovi. Pes je společenský tvor a je nerad sám, i když samozřejmě vydrží trpělivě čekat na svého páníčka mnoho hodin.

Pokud žijete v paneláku, pořiďte si menší plemeno, které nepotřebuje tolik pohybu. Ideální je například jorkšírský teriér, který nepotřebuje celý den běhat venku a navíc prakticky nepelichá. Ovšem také on bude potřebovat chodit ven, hrát si a mazlit se. Ráno před odchodem do práce si pro pejska vyčleňte alespoň půl hodiny, vyjděte s ním na chvíli ven, pohrajte si, pomazlete se a nezapomeňte mu dát dostatek čerstvé vody po dobu, co nebudete doma, případně granule. Jakmile přijdete vy nebo kdokoliv z rodiny domů, pejsek vás bude nadšeně vítat. Opět bude potřebovat jít chvilku ven, ideálně alespoň na půl hodiny. Poté následuje hraní, případně česání, večeře, mazlení a samozřejmě by neměl chybět základní výcvik. Váš pejsek si zaslouží minimálně dvě až tři hodiny času a je samozřejmě jedno, kdo z členů domácnosti se mu bude věnovat. Pokud máte starší děti, které chodí ze školy v časných odpoledních hodinách, je to takřka ideální.

Máte-li psa na hlídání venku, který stráví celý den na zahradě, neznamená to, že se mu nemusíte tolik věnovat. Zahrada psovi nenahradí dlouhé procházky, vaši přítomnost a hraní si. S každým psem byste měli denně absolvovat alespoň jednu procházku, aby se proběhl, protáhl a případně si ulevil.

Některá plemena vyžadují více pohybu i náročnější výcvik

Než si koupíte psa, zvažte, kolik pohybu mu budete moci dopřát a zda s ním budete chodit na cvičák. Některá plemena vyžadují opravdu hodně pohybu (například dobrman), jiná jsou zase velmi společenská (retrívři). Pokud má pes huňatou srst, strávíte hodně času vyčesáváním. Zkrátka každý pejsek má něco. Je jen na vás, jak se nakonec rozhodnete. Ale všechny tyto možnosti dostatečně zvažte ještě předtím, než si pejska pořídíte.


Ostatní čtou

Jak zaplatit u veterináře a nezruinovat rodinný rozpočet?

Několik informací o platbách u veterináře a tip jak si naspořit na nečekané výdaje.

Nejste často doma a chcete kočku? Dobře to zvažte!

Mnozí mají za to, že kočka si vystačí sama a člověka v podstatě nepotřebuje. Omyl!

Víte kolik vás bude stát kočka za měsíc?

Ačkoliv se budoucí majitelé často domnívají, že kočka nestojí mnoho, tak je dobré si ujasnit jaké výdaje vás čekají.