• Spočítejte si dobře
    než mě koupíte.
    Nechci skončit v útulku nebo nebo na ulici.
    Čtěte níže

Náklady a potřeby spojené s chovem andulek

Chtěli byste si pořídit domácího mazlíčka, ale nemáte dostatečný prostor ani časové možnosti na psa či kočku? Velmi oblíbeným domácím zvířátkem, které si lze bez obav dopřát i v paneláku, je papoušek. Ovšem i v tomto případě je třeba počítat s tím, že si pořizujeme zvíře, které potřebuje pravidelnou péči i společnost a také něco stojí. Jaké jsou výdaje spojené s chovem papouška, konkrétně andulky vlnkované, která patří mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky?

Každé zvíře něco stojí

Kladete si otázku, kolik vás bude taková andulka stát? Pořizovací náklady na andulku nejsou vysoké, na rozdíl od větších papoušků, jako jsou například senegalci či žako, kde se cena může vyšplhat až na několik desítek tisíc korun. V případě andulky vlnkované vám bude stačit 150 až 500 Kč. Záleží na tom, zda si ji pořídíte ve zverimexu, nebo dáte přednost koupi od chovatele. Obchody se zvířaty nabízí andulky ve velkém výběru a lze si zde rovnou pořídit i další potřeby. Na druhou stranu tito papoušci nebývají tak přítulní, a navíc neznáte jejich původ. Naproti tomu u chovatele si trochu připlatíte, můžete si však papouška lépe prohlédnout, zjistit více informací o rodičích, a navíc bývají tito papoušci přítulnější (zejména ti ručně dokrmovaní). Někteří chovatelé prodávají andulky i za 1000 Kč (takto drahé andulky bývají určené k chovu).

Co všechno andulka potřebuje?

Ještě než si pořídíte ptáčka, budete potřebovat základní výbavu. Samozřejmostí je klec, ve které bude andulka trávit většinu svého života. Ta by měla být dostatečně prostorná a hlavně bezpečná. Protože je andulka malý papoušek, bude stačit klec o rozměru 40 × 30 × 40 cm, ale ovšem platí, že čím větší, tím lepší. Cena se pohybuje přibližně kolem 800 až 1500 Kč.

Kromě klece, která tvoří základ, je potřeba další vybavení. Tedy alespoň 2 bidélka na sezení a skákání, sépiová kost na broušení zobáku, krmítka – jedno na zrní a druhé na vodu. Cena za tyto drobnosti se pohybuje dohromady okolo 300 až 500 Kč. Aby se andulka nenudila, nezapomeňte na hračky, které ji dostatečně zabaví. Ideální je zrcátko, které stojí přibližně 50 Kč, houpačka a žebříček vás vyjde na 100 Kč.

Pravidelné náklady

Jakmile máte základní výbavu, pak už jen počítejte s pravidelnými náklady na stravu a vitamíny. V každém obchodě se zvířaty mají na výběr směsi pro andulky. Můžete zvolit například normální proso, senegalské proso, loupaný oves či lněné semínko. Cena za kilogram se pohybuje obvykle od 40 do 150 Kč. Pokud si nejste jisti, nechte si poradit. Velmi vhodný je také senegalský klas, který můžete zavěsit do klece, jde o velkou pochoutku a zároveň důležitý zdroj vitamínů. Ty můžete koupit také ve formě kapek, které budete kapat andulce do vody.


Ostatní čtou

Jak zaplatit u veterináře a nezruinovat rodinný rozpočet?

Několik informací o platbách u veterináře a tip jak si naspořit na nečekané výdaje.

Nejste často doma a chcete kočku? Dobře to zvažte!

Mnozí mají za to, že kočka si vystačí sama a člověka v podstatě nepotřebuje. Omyl!

Víte kolik vás bude stát kočka za měsíc?

Ačkoliv se budoucí majitelé často domnívají, že kočka nestojí mnoho, tak je dobré si ujasnit jaké výdaje vás čekají.