• Cena zakrslého králíčka
    Spočítejte si dobře
    než mě koupíte.
    Nechci skončit v útulku nebo nebo na ulici.
    Čtěte níže

Náklady a potřeby spojené s chovem králíka

Mezi oblíbené domácí mazlíčky patří chov zakrslého králík, který je velice roztomilý a pro mnohé děti proto velmi lákavým objektem. Ovšem ještě před koupí zakrslého králíčka je potřeba si uvědomit, že toto zvířátko vyžaduje velkou péči a něco stojí jak vybavení, krmivo, ale i veterinární péče.

Cena za pořízení králíčka je opravdu různá, na výběr je nepřeberné množství druhů, ať už „obyčejných“, nebo třeba i exotických. Rozhodnete-li se pro běžnou rasu, pak vězte, že nejde o drahé zvířátko a jeho cena se pohybuje v řádu pár stovek korun, což ovšem neznamená, že nevyžaduje péči, naopak. Cena králíčka záleží na tom, zda se vydáte do zverimexu, nebo dáte přednost chovateli, který obvykle prodává zvířátka dráž, ale zase máte jistotu jejich původu. Chcete-li zakoupit čistokrevné zvíře s rodokmenem, doporučujeme návštěvu výstavy. Ani v takovém případě není cena příliš vysoká, jediný rozdíl je v tom, že na výstavě se prodávají již téměř dospělí králíci.

Výbava pro králíka

S pořízením zakrslého (nebo i klasického) králíka do domácnosti souvisí také základní výbava, tedy domeček a další nezbytnosti. Králík bude potřebovat klec s minimální šířkou 120 cm, ve které bude dostatek prostoru, aby se mohl hýbat, protáhnout se a hrát si. Chybět by dále nemělo dostatečné vybavení klece, kvalitní jídlo, věci na čištění či přepravka, ve které budete svého mazlíčka vozit například ke zvěrolékaři. Tyto věci samozřejmě něco stojí, s tím je třeba počítat.

Nechcete-li, aby váš mazlíček „zapáchal“, pořiďte mu kvalitní podestýlku do klece, například v granulích. Králíci bývají velmi čistotní a na záchod chodí pravidelně na jedno místo, které si vyberou (až na výjimky). Základní výbava pro králíka by vás neměla stát více než 1 500 Kč. Důležité je dbát také na to, aby byl králík naočkovaný proti dvěma hlavním onemocněním: králičímu moru a myxomatóze, to ale platí především u králíků žijících venku v králíkárnách.

Kvalitní strava je základ

Pořídíte-li si zakrslého králíka, pak kromě základní výbavy budete potřebovat kvalitní krmivo, které zakoupíte jednoduše ve zverimexu nebo i prostřednictvím internetu. DŮRAZNĚ zde apelujeme na všechny majitele králíčků, aby granule podávali jen jako doplňkové krmivo pro zpestření. Základ stravy by mělo tvořit kvalitní seno. Pokud si nejste jisti, jaké krmivo pořídit, nechte si poradit. Krmivo pro zakrslého králíka stojí přibližně 50 – 120 Kč za kilo. Samozřejmě platí pravidlo, čím kvalitnější jídelníček, tím lépe pro vašeho králíčka.


 

Ostatní čtou

Jak zaplatit u veterináře a nezruinovat rodinný rozpočet?

Několik informací o platbách u veterináře a tip jak si naspořit na nečekané výdaje.

Nejste často doma a chcete kočku? Dobře to zvažte!

Mnozí mají za to, že kočka si vystačí sama a člověka v podstatě nepotřebuje. Omyl!

Víte kolik vás bude stát kočka za měsíc?

Ačkoliv se budoucí majitelé často domnívají, že kočka nestojí mnoho, tak je dobré si ujasnit jaké výdaje vás čekají.