• Spočítejte si dobře
    než mě koupíte.
    Nechci skončit v útulku nebo nebo na ulici.
    Čtěte níže

Náklady a potřeby spojené s chovem morčete

Přeje si vaše dítě zvířátko a váháte, zda mu vyhovět a pořídit malého hlodavce? Mezi oblíbené domácí mazlíčky, jejichž chov není příliš náročný, patří morčata. Jejich velkou předností je také to, že je můžete chovat nejen doma, ale také venku v kotci s králíky, pokud je pěstujete. Ještě než se rozhodnete pro koupi morčete, promyslete si základní aspekty, které se týkají chovu a především také nákladů na toto malé zvířátko. Pořizovací cena morčete je různá, velmi záleží na tom, zda jej koupíte ve zverimexu nebo dáte přednost chovateli, který nabízí čistokrevná zvířata. Ve zverimexu se cena za morče pohybuje v rozmezí od 100 do 350 Kč. U chovatele si obvykle připlatíte a počítejte s cenou několik set až tisíc korun. Je však lepší si za morče připlatit, protože máte jistotu, že kupujete zdravé zvíře a máte informace o jeho původu. Navíc si můžete od chovatele pořídit malé morčátko, které si jednoduše ochočíte. Ve zverimexu jsou často nabízena dospělá zvířata.

I morčata něco stojí

Možná vás napadá, že čím menší zvíře si pořizujeme, tím levněji nás vyjde. To ovšem záleží na mnoha okolnostech. Základ tvoří kvalitní klec, na které bychom neměli šetřit. Klec patří k nejdražším výdajům za morče. Nová stojí přibližně 500 až 1 000 Kč, pokud vám to přijde hodně, můžete zvolit bazar. Jestliže koupíte použitou klec, zkontrolujte si, aby byla v pořádku, a dbejte především na bezpečí. Nikde nesmí čouhat dráty ani nic podobného, o co by se zvíře zranilo. Klec by měla být dostatečně prostorná, alespoň 80 cm pro jedno morče. Pokud si pořídíte morčata dvě, zvolte klec o velikosti 100 cm. Součástí klece je také kvalitní stelivo, kterým mohou být válečky nebo prašné piliny, zvolit lze také obyčejné hobliny například od truhláře. Za stelivo zaplatíte měsíčně přibližně 60 Kč.

S novým morčetem je vhodné zajít k veterináři nebo ke specialistovi na morčata, aby ověřil pohlaví a také zjistil, zda je zvíře zdravé a bez parazitů. Za tuto službu také něco zaplatíte, ale vyplatí se to, zejména když máte morče doma v kontaktu s malými dětmi nebo si chcete pořídit dvě morčata.

Mezi další potřeby, které byste měli morčeti zajistit, patří skleněná napáječka na pití a dvě nerezové misky. Za tyto věci zaplatíte přibližně 150 Kč. Chybět by neměla také přepravka v ceně 100 – 600 Kč (můžete se opět podívat do bazaru). Přepravku budete potřebovat na cesty k veterináři nebo když budete chtít s morčetem cestovat.

Krmení volte kvalitní

Co se krmení týče, morče je poměrně skromné. Obvykle si vystačí se zrním a s granulemi. Zrní vás vyjde měsíčně na 14 Kč a granule jen o něco málo dráž. Svému čtyřnohému mazlíčkovi můžete dávat také čerstvou zeleninu a ovoce, například mrkvičku či jablíčko. Jestliže tedy hledáte finančně nenáročného mazlíčka, morče je dobrá volba. Navíc jde o klidné a většinou i přítulné zvíře, které si lze i trochu „ochočit“.


Ostatní čtou

Jak zaplatit u veterináře a nezruinovat rodinný rozpočet?

Několik informací o platbách u veterináře a tip jak si naspořit na nečekané výdaje.

Nejste často doma a chcete kočku? Dobře to zvažte!

Mnozí mají za to, že kočka si vystačí sama a člověka v podstatě nepotřebuje. Omyl!

Víte kolik vás bude stát kočka za měsíc?

Ačkoliv se budoucí majitelé často domnívají, že kočka nestojí mnoho, tak je dobré si ujasnit jaké výdaje vás čekají.