• Prosím, pusťte mě
    na chvíli z klece.
    Moc rádo se proběhnu.
    Čtěte níže

Časová náročnost chovu morčat

Chcete si pořídit a přemýšlíte o časové náročnosti chovu tohoto malého hlodavce? Oproti kočce nebo psovi je morče poměrně nenáročné, ale i přesto vyžaduje péči a pozornost, ostatně jako každé zvíře. O morče se musíte každý den starat, dávat mu pravidelně krmení a čistit klec. Zároveň je vhodné se mu také více věnovat, přeci jen se stane členem vaší domácnosti. Nechce být celý den zavřené v kleci, ale rádo se proběhne, pomazlí a pohraje. Vyčleňte si tedy každý den určitý čas, který věnujete svému malému kamarádovi. Pokud máte děti, péči o morče můžete přenechat z větší části na nich.

Získejte si jeho důvěru

Každý dobrý chovatel by měl umět získat důvěru zvířete, tedy v tomto případě morčete. Budete-li se mu pravidelně věnovat, oplatí vám to přítulností. V určitém smyslu lze morče i ochočit. Naopak morčata, kterým se celé dny nikdo nevěnuje, jsou plaché, bojí se lidí a často se nenechají ani pohladit. Nemusíte s morčetem trávit hodiny hraním a péčí o něj. Stačí alespoň dvakrát denně ho vyndat z bedýnky, nechat ho proběhnout, pohladit ho a mluvit na něj. V letních dnech, pokud máte zahradu, mu můžete udělat výběh venku a nechat ho, aby ochutnalo čerstvou travičku a pěkně se proběhlo na čerstvém vzduchu.

Morčata jsou velmi hravá

Velkou výhodou morčete je skutečnost, že nepotřebuje venčit. Jakmile se potřebujete věnovat jiné činnosti, morče jednoduše zavřete do klece nebo do bedýnky. Morčata nejsou vůbec hloupá a jsou velmi učenlivá. Zkuste vzít například obyčejnou ruličku od toaletního papíru a dát jí před morče, bude jí válet nebo si do ní zaleze. Milují prolézačky, schovávačky a také si rádi pochutnají například na dobré mrkvičce.

Hodně potěšení a radosti vám přinese pozorování morčete. Pokud si chcete užít ještě více zábavy, pořiďte si morčata dvě, která se mnohem lépe zabaví. Dvě morčata doporučujeme také v případě, že nemáte příliš mnoho času a nebýváte často doma. Dvě morčata se mnohem lépe zabaví. To ovšem neznamená, že své mazlíčky necháte několik dní doma samotné. Morčata potřebují pravidelnou péči. Pokud se chystáte na dovolenou, domluvte se předem, aby vám morče pohlídal někdo z vašich blízkých.

Obecně lze říci, že morče je ideální zvíře do bytu a není časově příliš náročné. Morčata jsou poměrně čistotná, pokud jim budete pravidelně čistit klec, nebudou cítit. Můžete se jim věnovat podle svých možností, morče nestrádá, když se mu den či dva budete věnovat méně, ale na druhou stranu je vhodné si alespoň nějaký čas denně najít. Odmění se vám velkým přátelstvím, které může trvat až deset let, neboť tohoto věku se maximálně morčata dožívají.


Ostatní čtou

Jak zaplatit u veterináře a nezruinovat rodinný rozpočet?

Několik informací o platbách u veterináře a tip jak si naspořit na nečekané výdaje.

Nejste často doma a chcete kočku? Dobře to zvažte!

Mnozí mají za to, že kočka si vystačí sama a člověka v podstatě nepotřebuje. Omyl!

Víte kolik vás bude stát kočka za měsíc?

Ačkoliv se budoucí majitelé často domnívají, že kočka nestojí mnoho, tak je dobré si ujasnit jaké výdaje vás čekají.