• Byl jsem vánoční dárek.
    Pak mě odnesli do klece v útulku.
    Čtěte níže

Náklady na pořízení kočky, včetně pravidelných výdajů

Přemýšlíte o tom, že byste si pořídili domácího mazlíčka? Zejména nyní v předvánočním čase si hodně lidí pořizuje zvířecí mazlíčky, nejčastěji kočky nebo psy. Na tom samozřejmě není nic špatného. Tento článek bychom rádi věnovali finanční tématice, protože každý domácí mazlíček něco stojí. A to nemluvíme pouze o pořizovacích nákladech, ale také výdajích za krmivo, pelíšek, lékařskou péči a jiné. Rozhodně vás nechceme odradit od toho, abyste si zvíře pořídili. Je však třeba se nad tím dobře zamyslet ještě dříve, než si kočku, psa nebo třeba králíka či papouška koupíte.

Počáteční náklady

1 500 Kč*
  • Misky, krmivo, hračky, očkování
  • Kočičí toaleta, lopatka na trus
  • Příspěvek útulku a kastrace, která je nutností (až 2 500 Kč)

Roční výdaj

1 500 Kč*
  • Přeočkování
  • Odčervení
  • Prevence proti blechám

* Cena se může lišit dle města a kraje.

Dobře si to spočítejte

Rozhodnete-li se pro koťátko, nejlépe přímo od chovatele, pak je třeba počítat s vyšší pořizovací cenou. Obecně lze říci, že cena za kočku je o dost nižší, než je tomu například u pejska. Pokud tedy netoužíte po výstavní šampiónce, za kterou byste zaplatili i několik desítek tisíc korun. Kotě bez papírů vás vyjde na několik stovek, anebo jej můžete mít i zcela zdarma například z útulku. Záleží jen na vás, zda dáte přednost kočce s papíry, jejíž původ je dobře známý, nebo si vezmete koťátko, které se narodilo sousedovi kočičce, a na první pohled jste si jej zamilovali.

Pořízení kočky tedy nemusí být drahé. Pokud ji však chcete dát maximální péči a budete ji chovat doma, je potřeba připravit pro ni pelíšek, hračky, může být také škrabadlo, záchod pro kočky a v neposlední řadě s ní zajít k veterináři. Nezapomínejme také na drobné pamlsky, obojek proti klíšťatům a jiné potřeby.

Krmivo

Nejdůležitější součást výbavy pro kočku tvoří krmivo. Zde máte několik možností. Můžete zvolit granule, konzervy nebo domácí stravu. Vždy je důležité dbát na kvalitní jídlo, jedině tak bude o vašeho mazlíčka skvěle postaráno. V případě kupovaného krmiva je lepší zvolit renomované značky, protože šetřit na stravě se nevyplácí. Jen pro orientaci, kilogram granulí pro kočky stojí v rozmezí 50 až 200 Kč. Denní dávka tedy stojí přibližně 20 – 50 Kč.

Pokud zvolíte konzervy, je třeba připomenout, že zde je cena o něco vyšší. Jedna konzerva stojí v průměru 15 – 20 Kč. K tomu si připočítejte sem tam nějaký pamlsek, nicméně do 1000 Kč měsíčně byste se měli vejít, často i méně.

Ošetření u veterináře

Určitý finanční obnos si připravte také k veterináři. I přesto, že většina očkování pro kočky nejsou povinná, každý zodpovědný majitel by je měl se svým mazlíčkem absolvovat. Jde nejen o zdraví kočky, ale také celé rodiny. Koťata se poprvé očkují, jakmile dosáhnou osmi týdnů, podruhé ve třech měsících. Poté stačí zajít na přeočkování jednou ročně. Základní veterinární ošetření činí 500 Kč ročně. V této částce je započteno očkování a odčervení.

O něco vyšší částku zaplatíte za kastraci, která se u koček doporučuje v případě, že je nechcete na chov. Kastrace kocoura je o něco levnější, cena se pohybuje kolem 800 Kč, u koček zaplatíte zhruba dvojnásobek. Pokud jste si osvojili kočku z útulku, je vhodné nechat ji vyšetřit na přítomnost viru kočičí leukémie a viru imunitní nedostatečnosti, protože obě tyto nemoci jsou velmi nebezpečné. Za vyšetření zaplatíte asi 600 Kč.

Vybavení a stelivo

Chováte-li kočku doma, budete potřebovat stelivo a pelíšek. To jsou asi nejdražší položky, ale i zde je velké cenové rozpětí. Za stelivo utratíte asi 100 až 200 Kč měsíčně (záleží na značce), pelíšek obvykle pořídíte za cenu do 200 Kč. Dále můžete dokoupit přepravní box, jehož cena stoupá do několika set korun, škrabadlo, hračky, lopatky a na venkovní procházky obojek nebo kšíry s vodítkem.

Nežli si pořídíte koťátko nebo dospělou kočku, dobře si to předem spočítejte.


Ostatní čtou

Jak zaplatit u veterináře a nezruinovat rodinný rozpočet?

Několik informací o platbách u veterináře a tip jak si naspořit na nečekané výdaje.

Nejste často doma a chcete kočku? Dobře to zvažte!

Mnozí mají za to, že kočka si vystačí sama a člověka v podstatě nepotřebuje. Omyl!

Víte kolik vás bude stát kočka za měsíc?

Ačkoliv se budoucí majitelé často domnívají, že kočka nestojí mnoho, tak je dobré si ujasnit jaké výdaje vás čekají.