• Ráda uždibuju listy
    kytek.
    ...ale paničce se to nelíbilo.
    Čtěte níže

Možné nepříjemnosti způsobené andulkou

Chystáte se pořídit si andulku a napadá vás, že jde o bezproblémové zvíře, se kterým nebudou žádné velké starosti? Je pravda, že na rozdíl od psa či kočky je andulka poměrně nenáročná, ale i tak je třeba si uvědomit, že jde o živého tvora, která nemůžete v případě potřeby odložit nebo „uklidit“. Nepříjemnosti se mohou objevit zejména v případě, že máte doma alergika nebo se alergie objeví náhle. Andulka dokáže být poměrně hlučná, umí udělat nepořádek a někdy se stane, že bude potřebovat lékařskou péči. Zkrátka je třeba se i na tyto nepříjemnosti připravit a počítat s nimi.

Pozor na alergie!

Alergie na peří patří mezi nejčastější druhy alergií vůbec. Navíc s andulkou je spojena nejen alergie na peří, ale také roztoče a prach. Pokud někdo z rodiny trpí na alergie, rozhodně buďte s koupí andulky i jiného zvířete velmi opatrní. Bohužel s touto komplikací mnoho lidí nepočítá a teprve po koupi andulky zjistí, že ji vlastně mít doma nemohou a snaží se ji vrátit majiteli případně někomu darovat.

Andulka je příliš hlučná

Ačkoliv andulka nepatří k příliš hlučným papouškům, její štěbetání a občasné pískání, případně skákání v kleci vám může někdy vadit. Pokud se vám zdá, že to občas přehání, můžete přes klec hodit ručník. Jakmile je papoušek ve tmě, je klidný. To ovšem nedoporučujeme dělat příliš často. Jinými slovy, pokud někomu vadí běžné štěbetání a pískání, které ovšem není nijak extrémně nepříjemné, raději by si neměl žádného papouška pořizovat. Rozhodně nedoporučujeme dávat andulku do ložnice, kde spíte.

Andulka dělá nepořádek

Další věc, se kterou je potřeba při chovu andulky počítat, je nepořádek, který dělá. Z klece občas vyhazuje zrní nebo zbytky potravy, také z ní padá peří. Po delší době může být kolem klece slušná spoušť, kterou ovšem jednoduše vysajete luxem. Pokud však milujete dokonalý pořádek, andulku si raději nepořizujte nebo ji dejte na místo mimo koberec.

Závazek na několik let

Chov andulky je velký závazek, který může trvat i deset let. Andulky se na rozdíl od jiných větších ptáků, nedožívají tolika let, přesto počítejte s tím, že minimálně 10 let s vámi budou (některé se dožívají až 18 let). A vy tak pravidelně budete muset řešit, kam dát andulku, když pojedete na dovolenou případně kamkoliv jinam. Jeden, dva dny papoušek doma sám vydrží, když mu dáte dostatek krmení a vody, ale delší dobu to ani není vhodné. Některé andulky bývají nemocné a je potřeba s nimi zajít k veterináři. To vše jsou možné nepříjemnosti, které možná budete muset řešit. Proto vše zvažte ještě před koupí.


Ostatní čtou

Jak zaplatit u veterináře a nezruinovat rodinný rozpočet?

Několik informací o platbách u veterináře a tip jak si naspořit na nečekané výdaje.

Nejste často doma a chcete kočku? Dobře to zvažte!

Mnozí mají za to, že kočka si vystačí sama a člověka v podstatě nepotřebuje. Omyl!

Víte kolik vás bude stát kočka za měsíc?

Ačkoliv se budoucí majitelé často domnívají, že kočka nestojí mnoho, tak je dobré si ujasnit jaké výdaje vás čekají.