• Ty talíře se rozbily
    sami.
    Panička se moc zlobila.
    Čtěte níže

Možné nepříjemnosti způsobené psem

Chov pejska přináší majiteli mnoho radosti, ale je třeba počítat také s určitými nepříjemnostmi, které se mohou v různé míře objevit. Mnohé můžete ovlivnit důslednou výchovou, i tak vám však váš čtyřnohý mazlíček občas může způsobit nemalé starosti. V podstatě je to podobné jako s malým dítětem ‒ je to obrovská radost, ale zároveň starost. Samozřejmě nejde srovnávat dítě a psa, nicméně pejsek se stane členem vaší domácnosti zrovna tak. Nežli si psa pořídíte, zvažte všechny klady a zápory, které vám pes do života přinese.

Štěně, nebo dospělý pes?

Trávíte hodně času mimo domov a na štěně nemáte tolik času, kolik byste potřebovali? Je pravda, že štěně vám může doma udělat pořádnou paseku, pokud se bude nudit. Rozkousané boty, loužičky na každém kroku nebo třeba rozkousané polštáře či poškrábaná sedačka. Štěně potřebuje v prvních týdnech důslednou výchovu, aby si osvojilo základní hygienické návyky a samozřejmě dobré vychování. Ovšem také dospělý pes vám může udělat z bytu „kůlničku na dříví“. Takovým situacím můžete předejít tím, že psa necháte venku, pokud je to možné, nebo mu vyčleníte pouze jednu místnost a z dosahu odstraníte vše, co by mohl rozkousat (alespoň zpočátku, než psa dostatečně vychováte).

Dítě versus pes

Další nepříjemnosti mohou vzniknout v případě, že máte doma malé dítě. I když se pes k dítěti bude chovat skvěle, nikdy tyto dva nenechávejte o samotě. A je úplně jedno, zda se jedná o velké, nebo malé plemeno psa. Malému dítěti je potřeba neustále připomínat, že nesmí pejskovi ubližovat, brát mu hračky či sahat do misky s jídlem. Jenže pro děti je to tak lákavé a při hře často mohou nechtěně psovi ublížit nebo ho vylekat. Zkrátka máte-li malé dítě, nenechávejte ho se psem nikdy o samotě, vždy buďte nablízku a v případě, že nebudete mít čas je oba hlídat, psa zavřete do jiné místnosti nebo ho pusťte ven (pokud máte zahradu). Jestliže je doma dítě i pes, celková péče je o něco náročnější, protože musíte hlídat a vychovávat oba.

Některým problémům lze předcházet

Mnoho lidí si pořizuje psa pro radost i pro zábavu, ale málokdy se zamyslí nad tím, že kromě radosti mohou nastat možné nepříjemnosti spojené s chovem psa. Když si kupujete pračku nebo ledničku, vybíráte ji podle toho, aby byla kvalitní, a dobře si uvědomujete, jaké problémy mohou nastat. Přemýšlíte také nad tím, zda se vám vejde do bytu, jak je výkonná, zda bude dobře prát. Při koupi psa někteří lidé dále nepřemýšlejí. Zkrátka si koupí štěně a vše ostatní nechají osudu. Přitom správným výběrem plemena a velikosti psa můžete mnohým nepříjemnostem předejít. Pokud bydlíte v paneláku, rozhodně není vhodné pořizovat si velkého a temperamentního psa. Naopak hledáte-li hlídače na dvůr, malý jorkšírek nebude to pravé.


Ostatní čtou

Jak zaplatit u veterináře a nezruinovat rodinný rozpočet?

Několik informací o platbách u veterináře a tip jak si naspořit na nečekané výdaje.

Nejste často doma a chcete kočku? Dobře to zvažte!

Mnozí mají za to, že kočka si vystačí sama a člověka v podstatě nepotřebuje. Omyl!

Víte kolik vás bude stát kočka za měsíc?

Ačkoliv se budoucí majitelé často domnívají, že kočka nestojí mnoho, tak je dobré si ujasnit jaké výdaje vás čekají.