• Králíček a problémy s chovem
    Rozkousal jsem polštáře.
    ...pak me nepouštěli z klece.
    Čtěte níže

Možné problémy způsobené králíkem

Chov každého zvířete s sebou nese určitá rizika a možné nepříjemnosti. Na některé se lze předem připravit, jiné nás často zaskočí nepřipravené. Zakrslý králík je poměrně nenáročné zvíře, se kterým není tolik práce jako například se psem. Přesto je třeba počítat s tím, že se mohou vyskytnout problémy či starosti spojené s chovem tohoto domácího mazlíčka. Ještě než si zakrslého králíka do bytu koupíte, zjistěte si předem všechny důležité skutečnosti. Jak se říká, štěstí přeje připraveným.

Předejděte možným rizikům

Ještě než si přinesete králíčka domů, udělejte pár základních úprav, díky kterým předejdete případné nehodě. Odstraňte z dosahu králíka kabely a šňůry, které králíci velmi rádi hlodají. Můžete je také schovat do takzvaných husích krků nebo pod koberec. Králíka tak snadno nevycvičíte a odnaučit jej, aby kabely okusoval, je prakticky nemožné. Nebuďte tedy lehkomyslní a raději tyto nebezpečné předměty odstraňte.

Další důležitá omezení platí ohledně volného pohybu králíka po bytu. Svého mazlíčka samozřejmě pouštějte na svobodu, to je dobré pro vás i pro něho a můžete si tak vzájemně hrát. Nicméně mu vymezte určitý prostor. Nezapomeňte, že králík je jen zvíře, mohl by vám počůrat nebo poškrábat koženou sedačku a takové bobky v posteli také nejsou nic příjemného. Králík se časem dokáže naučit vykonávat svou potřebu pouze na jedno místo, například v kleci, ale dokud je malý a pak také v pubertě, je potřeba počítat s občasnou nehodou.

Také s králíkem musíte na veterinu

Mezi další nepříjemnosti, které vás mohou s králíkem čekat, patří návštěva veteriny. Alespoň občas tam budete muset určitě, protože každý králík by měl být očkovaný na nemoc zvanou kokcidióza. První vakcínu by měl dostat ve věku deseti týdnů a zhruba po roce je třeba zajít na přeočkování. Ačkoliv je to vzácné, králík může onemocnět. Poznáte to tak, že nežere, hodně pospává, je unavený, teče mu z očí nebo z čumáku a hubne. V těchto případech raději navštivte veterináře. Počítejte s tím, že za ošetření svého mazlíčka budete muset zaplatit.

Další možné nepříjemnosti

Ačkoliv jsou králíci poměrně čistotní, určitý nepořádek udělají. Také mohou způsobit alergickou reakci, proto před koupí králíka berte ohled na to, zda nemá někdo z rodiny alergii na srst, roztoče a prach.

Důkladně si promyslete, než si králíčka pořídíte!


Ostatní čtou

Jak zaplatit u veterináře a nezruinovat rodinný rozpočet?

Několik informací o platbách u veterináře a tip jak si naspořit na nečekané výdaje.

Nejste často doma a chcete kočku? Dobře to zvažte!

Mnozí mají za to, že kočka si vystačí sama a člověka v podstatě nepotřebuje. Omyl!

Víte kolik vás bude stát kočka za měsíc?

Ačkoliv se budoucí majitelé často domnívají, že kočka nestojí mnoho, tak je dobré si ujasnit jaké výdaje vás čekají.