• Dělalo jsem binec po bytě.
    Proto mě nepouštěli z klece.
    Čtěte níže

Možné nepříjemnosti způsobené morčetem

Rozhodli jste si pořídit si malé morče a přemýšlíte nad tím, jaké jsou možné nepříjemnosti spojené s tímto zvířetem? Ještě než si morče pořídíte, promyslete si všechny klady a také zápory spojené s chovem čtyřnohého domácího mazlíčka. Podobně jako například u zakrslého králíka je potřeba počítat s tím, že morče dělá určitý nepořádek, může být nemocné, někteří jedinci dokonce agresivní a také vyžaduje určitou pozornost. Pojďme si připomenout možné nepříjemnosti spojené s chovem morčete.

Připravte se na možné nepříjemnosti

Morče se dožívá až deseti let věku. Budete tak muset pravděpodobně často řešit otázku, kdo morče ohlídá, až pojedete na dovolenou? Počítejte také s tím, že morčata potřebují ke spokojenému životu dostatek prostoru, který bychom jim měli dopřát. Pokud máte doma malé děti, zvažte, zda zvládnete hlídat dítě i morče. Dítě může morčeti nechtěně ublížit, morče se může polekat a dítě poškrábat nebo kousnout.

Obdobné je to v případě, že máte doma pejska nebo kočku. Pokud morče vyndáte z klece nebo z bedýnky, budete jej muset bedlivě hlídat tak jako tak, o to více ovšem, jestliže máte zvědavého pejska, který si bude s morčetem také chtít pohrát.

Ačkoliv morče patří mezi poměrně nenáročné mazlíčky, s určitým nepořádkem budete muset počítat. V místnosti, ve které morče žije, se bude víc prášit, občas může být cítit i trochu zápach. Abyste mu předešli, čistěte morčeti klec co nejčastěji. Není vhodné si jej brát do postele nebo na sedačku, kterou může poškrábat, počůrat. Občas můžete v bytě najít také bobky, i když po čase se morče naučí vykonávat potřebu pouze na jedno místo.

Pozor na alergie!

Pokud je u vás doma někdo alergický, měli byste se mít za pozoru. Alergie na srst, roztoče a prach je velmi častá. Mnoho rodin si takto nerozvážně pořídí mazlíčka a po pár týdnech jej vrací, protože některý z členů rodiny je na zvíře alergický.

Také morče může být nemocné

I když morčata se těší obvykle dobrému zdravotnímu stavu, občas se může stát, že onemocní. Nejčastěji je to ve spojení se špatnou životosprávou a nedostatkem pohybu, takže i těmto nepříjemnostem lze do určité míry předcházet. A jaké nemoci lze u morčete pozorovat? Může se objevit průjem nebo naopak zácpa, k veterináři zajděte také v případě, že je morče unavené, neběhá, nežere.


Ostatní čtou

Jak zaplatit u veterináře a nezruinovat rodinný rozpočet?

Několik informací o platbách u veterináře a tip jak si naspořit na nečekané výdaje.

Nejste často doma a chcete kočku? Dobře to zvažte!

Mnozí mají za to, že kočka si vystačí sama a člověka v podstatě nepotřebuje. Omyl!

Víte kolik vás bude stát kočka za měsíc?

Ačkoliv se budoucí majitelé často domnívají, že kočka nestojí mnoho, tak je dobré si ujasnit jaké výdaje vás čekají.